Сончево време со умерена локална облачност

44

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 6 до 16, а максималната ќе достигне од 24 до 29 степени.

Во Скопје, сончево време со мала облачност и со слаб до умерен ветер од североисточен правец. Минималната температура ќе се спушти до 13, а максималната ќе достигне 28 степени.

Во наредните денови следува период на претежно стабилно време со пониски утрински температури. Во вторник и во среда, особено во западните делови ќе има развој на нестабилна облачност и услови за појава на повремен дожд и ретки грмежи.