Променливо облачно, претпладне со слаба магла по одделни котлини

119

Променливо облачно, претпладне со слаба магла по одделни котлини и по речните долини. Кон крајот на денот и на преку ноќта ќе има локални врнежи од дожд, на повисоките планини ќе има услови за врнжи од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Утринските температури ќе се движат од -5 до 1 степен, додека дневните ќе бидат во интервал од 7 до 14 степени.

Во среда ќе дува засилен северен ветер. Потоа во следните два дена ќе биде стабилно со ниски утрински температури, а за време на викендот се очекува нов влажен бран.