Времето денеска ќе биде променливо облачно со кратки сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северен правец, информира УХМР.

На пониските места ќе има услови за локален слаб дожд, а на повисоките места и на планините со слаб локален снег.

Максималната температура ќе биде во интервал од 6 до 12 степена.

Во Скопје променливо облачно со повремен слаб дожд. Максималната температура ќе достигне 8 степени.