Во тек се подготовките за четврта трансплатација на срце, објави министерот за здравство Венко Филипче.

– Започнуваме подготовки за четврта трансплатација на срце. Тимот спремен и мотивиран како и секогаш – напиша тој на Фејсбук, објавувајќи фотографија од делот од тимот кој ќе учествува во операцијата.

Досега во земјава се направени три трансплантации на срце. Првата трансплатнација од починат донор беше направена во мај минатата година, а годинава имаше уште две трансплантации.