Папата Франциск во посета на претседателската вила (галерија)

1128
Фото: Дарко Андоновски

Поглаварот на Католичката црква папата Франциск стигна во Вилата Водно, каде беше пречекан од претседателот во заминување Ѓорге Иванов.

Пред платото на Вила Водно го пречекаа премиерот Зоран Заев, а до него стоеше претседателт кој што треба да стапи на функција Стево Пендаровки, како и претставници од владата и бискуби од Католичка црква.

На новинарите им е забранет пристап во вилата, тие преку видео бим ќе го следат обраќањато на Неговата Светост Папата Франциск пред државните власти, граѓанското општество и дипломатскиот кор.