Папата пристигна на скопскиот аеродром (во живо)

2302
Фото: Игор Бансколиев

Папата Франциск пристигна на скопскиот аеродром, каде беше пречекан од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов и премиерот Зоран Заев. Папата беше традиционалено пречекан со погача и сол.

Од таму ќе се упати во претседателската Вила Водно, каде ќе се одржи официјална церемонија, а тој ќе има обраќање пред државните власти, граѓанското општество и дипломатскиот кор.

Поради посетата на папата во Скопје денеска ќе има посебен безбедносен и сообраќаен режим. 

Папата потоа ќе има средба и со верските лидери во Спoмен куќата на Мајка Тереза.