Останува забраната за свадби, крштевки и други прослави

100

Забраната за организирање на било какви прослави во угостителски објекти останува на сила, одлучи Владата попладнево на седница.

– На денешната седница Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести да не се прифатат барањата за измени на Протоколот за работата на угостителските објекти, односно да остане забраната за организирање свечености со музика, свадби, матурски, крштевки и слично, со цел спречување на ширење на вирусот – соопшти Владата.

Угостителите и музичарите побараа надлежните да направат промена на протоколот со кој се забранува организирање музички настани во внатрешните и надворешните делови на објектите.