Од вторник заладување со дожд и снег на планините

83

Времето утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен, во западните западен, а во источните делови југоисточен ветер, поизразен вдолж Повардарието. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 8, а максималната од 19 до 25 степени.

Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе се спушти до 6, а максималната ќе достигне до 23 степени.

Под влијание на влажен бран во вторник времето ќе биде облачно со врнежи од дожд, особено во попладневните и вечерните часови кога на места ќе имаат пообилен карактер. Ќе дува засилен ветер од југозападен правец, кој кон крајот на денот ќе се промени во северен и во текот на ноќта кон среда ќе услови врнежи од снег освен на планините да има и на некои повисоки места. Во среда ќе биде претежно суво, ќе дува засилен северен ветер што ќе услови пад на дневната температура. Од четврток следува период на сончево и топло време.