Претпладне ќе биде умерено до значително облачно, а попладне облачноста ќе се намали. Минималната температура ќе биде во интервал од -3 до 4, а максималната ќе достигне од 7 до 13 степени.

Во Скопје претпладне ќе биде променливо облачно, а попладне облачноста ќе се намали. Минималната температура ќе се спушти до 1, а максималната ќе достигне 11 степени.

Од понеделник времето ќе биде стабилно и претежно сончево. Во претпладневните часови по одделни котлини ќе има услови за појава на магла и ниска облачност, особено во понеделник. Температурите ќе бидат во пораст и од вторник ќе бидат над просекот за овој период од годината, што ќе услови топење на снежната покривка на планините.