Облачно, попладне нестабилно на истокот на земјата

570

Променливо облачно, околу пладне и попладне, особено во западните и крајните источни делови ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Најмалку врнежи ќе има долж Повардарието каде ќе дува умерен до засилен сверозападен ветер.

Дневните температури ќе се движат во интервал од 20 до 32 Целзиусови степени.

Во Скопје и околината слично време со дневна температура до 28 степени.

УВ индексот ќе изнесува 5.