Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, пообилни во источните делови. На планините и на некои повисоки места слаб снег. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 5 до 12 степени.

Во Скопје ќе биде претежно облачно со слаб до умерен северен ветер. Кон крајот на денот и во текот на ноќта со повремен дожд. Максималната температура ќе достигне до 10 степени.