Времето денеска ќе биде претежно облачно, по котлините магливо. Дневната температура ќе биде во интервал од 10 дo 17, а во местата со магла од 5 до 8 степени, информира УХМР.

Во Скопје магливо и со ниска облачност. Температурата ќе достигне 6 степени.

Утринава најстудено е во Берово, каде се измерени 4 степени, потоа – 3 во Крива Паланка, -2 Прилеп, -1 Дебар, Виница, Битола, 1 Скопје Зајчев Рид, Штип, Маврово, Претор, 2 Скопје –Петровец, Куманово, 3 Лазарополе, Струмица, Д.Капија, Охрид, 5 Дојран, 6 Гевгелија, 8 Крушево.

На Попова Шапка е формирана снежна покривка од 10 сантиметри.