Облачно време со локални врнежи од дожд

139

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно со локални врнежи од дожд и грмежи, информира УХМР. На места ќе има услови процесите да бидат поинтензивни во форма на невреме со засилен ветер и појава на град.

Минималната температура ќе биде помеѓу 6 и 11, а максималната ќе достигне од 15 до 21 степен.

Во Скопје променливо облачно со повремен пороен дожд, особено попладне кога е можна и појава на грмежи. Температурата ќе се движи од 9 до 18 степени.

И утре времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, а локално ќе има услови процесите да бидат во форма на невреме со грмежи, засилен ветер и појава на град. За викендот времето ќе биде сончево и значително потопло.

Од понеделник во попладневните часови повторно се очекува појава на локален дожд и грмежи.