Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено попладне кога на места процесите ќе бидат поинтензивни. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, најизразен по должината на Повардарјето, информира УХМР.

Минималната температура ќе биде помеѓу 8 и 15, а максималната ќе достигне од 19 до 27 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено попладне, кога ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Температурата ќе се движи од 13 до 23 степени.

Следува период на променливо и нестабилно време, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град.