Новата американска амбасадорка се запознава со убавините на Македонија

881

Новата американска амбасадорка во државава, Кејт Мери Брнс, првите денови од нејзиниот мандат ги помина во Охрид, каде што завчера присуствуваше на отворањето на 59-тото издание на „Охридско лето“. Таа се пофали и дека ја пробала гостиварската балкава, а ги праша граѓаните за предлози за тоа што треба да проба додека патува низ земјава, преку официјалниот фејсбук-профил на американската амбасада.