Поради зголемена фреквенција на возила на ГП Табановце, времето на чекање за излез од државата е околу 1 час. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, соопшти АМСМ.

Притоа известуваат дека од 19.08.2021 регионалниот патен правец кој води преку Националниот парк Галичица е нормализиран за секаков вид на сообраќај кој беше во прекин поради изведување градежни активности.

ОД АМСМ и информацијата дека на ден 24.08.2021 година (вторник) во период од 10:00 до 16:00 часот, ќе важи времена измена на режимот на сообраќај во времетрање од 45 до 60 дена, со комплетно затворање на делницата при изведување на грaдежни активности – асфалтирање на Регионален пат Р1202, делница Маврови Анови – Жировница.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони.