Земјотрес со јачина од 3,1 степени според Европската макроисеизмичка скала е регистриран ноќеска во Охрид.

Епицентарот на потресот забележан во 3.26 часот бил во близина на Охрид и на длабочина од 0,4 километри.

Земјотресот е регистриран и во останатите места во Охрискиот регион.