Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од страна на населението во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти Сеизмолошката опсервација при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Како што се наведува, земјотресот бил регистриран од епицентралното подрачје Гостивар-Тетово со епицентар на 60km југозападно од Скопје и со Рихтерова магнитуда ML2.9.