За викенд студено со сончеви периоди и врнежи од снег

118

Времето утре ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Претпладне во јужните делови од земјата ќе има повремени врнежи од снег. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од -10 до 1, а максималната ќе достигне од -4 до 3 степени.

Во Скопје умерено облачно со кратки сончеви периоди. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до -4, а максималната ќе достигне 0 степени.

Локални врнежи од снег ќе има и в недела кон крајот на денот, особено во северните делови.

Од понеделник ќе преовладува стабилно и суво време, а до вторник дневните температури во поголем дел од земјата ќе бидат под нулата.