До среда нестабилно време со пороен дожд и грмежи

131

Претпладне во поголемиот дел ќе е сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен јужен ветер. Во попладневните часови ќе се зголеми облачноста, а претежно во планинските региони ќе има изолирана појава на краткотраен дожд со ретки грмежи. Максималната температура ќе биде во интервал од 24 до 31 степени.

Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Попладне ќе има услови за краткотрајна нестабилност со пороен дожд и грмежи.

Утре и во среда се уште во попладневните часови ќе има услови за појава на изолирна нестабилност со појава на краткотраен пороен дожд. Веќе од среда ќе има повеќе сочево време и ќе следува период на стабилно и релативно топло време.