Вработен во Македонска пошта во Тетовско крадел пари од сметка на пензионерка

Вработен во Македонска пошта – подружница Тетово, Долно Палчиште, неколку месеци крадел пари од сметката на пензионер. Против него е поднесена кривична пријава за...

Уапсени тројца скопјани за поседување дрога

Вчеравечер и во текот на ноќта се уапсени тројца жители на Скопје откако полицијата пронашла дрога, при извршен претрес. Истовремено, полицијата во Неготино поднела...

Да не дозволиме да се вратат сеништата од минатото

Со полагање на цвеќиња претставници од Владата, од кабинетот на Претседателот, од МО и ГШ на Армијата, од општина Прилеп, од семејствата на загинатите,...

Солидарко е роден точно во 5.17 часот, на 26 јули 1964 година, на Денот...

Верувале или не, тој е роден на 26 јули точно во 5.17 минути, 1964 година! Значи, една година по скопскиот земјотрес. Зачудува коинциденцијата дека...

Возач удрил во велосипедист и избегал

Скопјанец на возраст од 24-години била префрлен во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ со повреди здобиени од сообраќајна незгода. Од МВР информираат дека тој бил повреден...

Во Скопје се роди бебе во „водена обвивка“ – редок феномен што се случува...

На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, наделава се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен – раѓање во амнионска...

Градинките подготвени, родителите во дилема

Поради препораките за заштита од коронавирусот, родителите треба да достават потврда од работодавецот дека своите работни задачи не можат да ги извршуваат од дома,...

И по 19 години Карпалак е прилепски и македонски непребол

Секој настан низ времето и просторот доживува критичка проверка. Но масакрот кај Карпалак на 8 август 2001 година сѐ уште и по 19 години...

Македонската влада оддаде почит на загинатите бранители на Карпалак

Во име на македонската владата, Драган Василевски, советник за одбрана на претседателот на Владата, денеска, положувајќи свежо цвеќе на спомен-плочата во месноста Карпалак, на...

Жени од Македонија, Албанија и Косово пронајдени во угостителски објект, сопственикот осомничен за трговија...

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот и жените се уапсени...