Фото: Игор Бансколиев

ИЈЗ денеска во извештајот доставен до МЗ, пријави починато дете на шестмесечна возраст, кое во регистарот Мој Термин е заведено дека починало на 03.01.2022.
Според податоците добиени од Клиниката за детска хирургија, станува збор за дете со вродена аномалија на черепот. Доенчето е примено на Клиниката за Неврохирургија заради оперативна интервенција.

– По добивање на ковид позитивен тест, детето е ставено во изолација на респираторна машина и е ординирана соодветна терапија. Со цел постоперативно третирање детето е хоспитализирано на Клиника за детска хирургија.
По континуиран период на лоша општа состојба (со настаната респираторна и хепатална инсуфициенција и тестови со наод во прилог на дисеминиранта интраваскуларна коагулопатија) во текот на престојот на Клиниката, на 03.01.2022 доаѓа до дополнително влошување на општата состојба. Лекарите на Клиниката ги превземаа сите мерки за интензивно лекување и реанимација, но и покрај тоа, за жал, малиот пациент заврши летално – стои во соопштението на Министерство за здравство.

Оттаму информираат дека во последните 24 часа направени се 6.928 теста, а регистрирани се 1.732 нови случаја на Ковид-19, и тоа од: Скопје – 788, Битола – 159, Прилеп – 95, Куманово – 79, Охрид – 57, Кавадарци – 47, Велес – 45, Кичево – 38, Тетово – 35, Штип – 34, Струмица – 33, Ресен – 31, Гостивар – 30, Неготино – 29, Гевгелија – 27, Кочани – 26, Радовиш – 24, Делчево и Крушево по 20, Струга – 18, Валандово – 16, Демир Хисар – 14, Свети Николе – 13, Берово – 12, Богданци – 11, Крива Паланка – 10, Пробиштип – 5, Дебар, Виница и Кратово по 3, Македонски Брод, Демир Капија и Македонска Каменица по 2 и еден заразен во Пехчево.

Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 204 реинфекции, соопштија здравствените власти.

Во текот на изминатото деноноќие пријавени се 7 починати лица: по двајца од Скопје (68 и 88 години) и Велес (57 и 83 години) и по едно починато лице од Прилеп (84), Кавадарци (69) и Свети Николе (79). Сите пријавени се починати во болнички услови.

Во согласност со регистарот на починати со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, забележани се 6 смртни случаи во периодот од 24 декември до 11 јануари. Според податоците, меѓу овие починати има и бебе со неполна година, а најстариот бил на возраст од 91 година. Тројца од шестемина починати биле од Скопје, а другите од Охрид, Кавадарци и од Куманово. Четворица од нив починале во болнички, а две лица во домашни услови.

Во изминатите 24 часа регистрирани сe и 1.035 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 659, Битола – 114, Прилеп – 52, Кавадарци – 32, Штип – 22, Куманово – 18, Тетово – 11, Охрид, Струмица и Неготино по 10, Ресен, Гевгелија и Струга по 9, Гостивар и Радовиш по 8, Велес и Богданци по 7, Крушево и Крива Паланка по 6, Пробиштип – 5, Кичево, Делчево, Валандово и Демир Хисар по 4, Кочани – 3, Свети Николе – 2 и по еден оздравен од Демир Капија и Пехчево.

Направените 6.928 теста се преку: ИЈЗ – 448, ЦЈЗ Скопје – 98, ЦЈЗ Битола – 113, ЦЈЗ Прилеп – 58, ЦЈЗ Тетово – 19, ЦЈЗ Куманово – 90, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 3, лабораторија во болницата во Козле – 23, Институт за микробиологија – 186, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 184, „Авицена“ – 243, „Биотек“ – 430, „Систина“ – 122, лабораторија „Лаор“ – 168, „Синлаб“ – 51, „Ремедика“ – 14, „Плодност“ – 122, „Генеа“ – 18, „Никоб лаб“ – 683, „ВФВ медикал“ – 448, „Ели медика“ – 21, „Ројал медика“ – 42, „Спектра-ММ“ – 34, „Рапид лаб“ – 48, „Жан Митрев Струмица“ – 35, „Нова лаб дијагностика“ – 15, „Рамус“ – 32, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 3.180.

Досега во земјата се направени вкупно 1.692.991 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 241.651, бројот на оздравени пациенти е 218.340, на починати е 8.083, а бројот на активни случаи изнесува 15.228.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 108.346, Активни 8.333
Куманово 13.670, Активни 490
Прилеп 11.723, Активни 839
Тетово 11.653, Активни 206
Битола 10.870, Активни 1423
Гостивар 8.280, Активни 183
Кавадарци 7.913, Активни 407
Велес 7.809, Активни 270
Охрид 7.345, Активни 535
Штип 7.051, Активни 259
Струмица 6.583, Активни 267
Кичево 4.538, Активни 202
Кочани 4.276, Активни 152
Струга 4.079, Активни 131
Гевгелија 3.222, Активни 249
Неготино 2.797, Активни 133
Свети Николе 2.227, Активни 66
Крива Паланка 2.050, Активни 81
Ресен 2.049, Активни 151
Радовиш 1.979, Активни 151
Делчево 1.565, Активни 86
Берово 1.528, Активни 45
Дебар 1.474, Активни 15
Виница 1.210, Активни 31
Пробиштип 1.199, Активни 49
Валандово 1.182, Активни 133
Кратово 808, Активни 19
Богданци 749, Активни 56
Крушево 741, Активни 130
Демир Хисар 693, Активни 46
Македонски Брод 579, Активни 32
Демир Капија 451, Активни 15
Македонска Каменица 446, Активни 18
Пехчево 376, Активни 16
Дојран 190, Активни 9