Фото: Игор Бансколиев

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 7.564 тестови, а регистрирани се 1.635 нови случаи на ковид-19: Скопје – 785, Прилеп – 121, Битола – 110, Куманово – 78, Кичево – 47, Кавадарци – 44, Велес – 41, Струмица – 39, Гостивар и Охрид – по 38, Тетово – 37, Радовиш – 28, Штип – 27, Струга – 25, Гевгелија – 23, Кочани – 21, Неготино – 20, Ресен – 17, Крива Паланка, Валандово и Крушево – по 11, Свети Николе и Делчево – по 9, Берово – 7, Македонска Каменица – 6, Богданци и Македонски Брод – по 5, Виница и Пробиштип – по 4, Кратово, Демир Хисар, Демир Капија и Пехчево – по 3 и Дебар – 2. Од вкупниот број на позитивни (1.635), регистрирани се 184 реинфекции.

Регистрирани се 1.276 оздравени пациенти од: Скопје – 794, Битола – 114, Прилеп – 85, Куманово – 38, Штип – 31, Охрид – 28, Гевгелија – 27, Кавадарци – 20, Кичево – 19, Гостивар – 16, Велес – 15, Кочани – 13, Тетово – 11, Делчево – 10, Ресен – 9, Свети Николе, Радовиш, Богданци и Крушево – по 5, Струга и Пробиштип – по 4, Неготино и Берово – по 3, Дебар, Виница, Македонски Брод и Пехчево – по 2, Кратово, Демир Хисар, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 9 починати лица: 6 починати лица од Скопје (50г, 66г, 66г, 67г, 83г и 85г), 2 починати лица од Битола (62г и 69г) и едно починато лице од Прилеп (77г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.700.555 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 243.284, бројот на оздравени пациенти е 219.616, на починати е 8.092, а бројот на активни случаи изнесува 15.576.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови – заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)
Скопје 109.149, активни 8.336
Куманово 13.747, активни 529
Прилеп 11.842, активни 872
Тетово 11.690, активни 232
Битола 10.978, активни1415
Гостивар 8.317, активни 204
Кавадарци 7.949, активни 423
Велес 7.849, активни 295
Охрид 7.381, активни 543
Штип 7.078, активни 255
Струмица 6.622, активни 306
Кичево 4.584, активни 229
Кочани 4.297, активни 160
Струга 4.104, активни 152
Гевгелија 3.245, активни 245
Неготино 2.817, активни 150
Свети Николе 2.236, активни 70
Крива Паланка 2.061, активни 92
Ресен 2.066, активни 159
Радовиш 2.006, активни 173
Делчево 1.574, активни 85
Берово 1.535, активни 49
Дебар 1.476, активни 15
Виница 1.214, активни 33
Пробиштип 1.203, активни 49
Валандово 1.193, активни 144
Кратово 811, активни 21
Богданци 754, активни 56
Крушево 752, активни 136
Демир Хисар 695, активни 47
Македонски Брод 584, активни 35
Демир Капија 454, активни 18
Македонска Каменица 452, активни 23
Пехчево 379, активни 17
Дојран 190, активни 8