72 нови случаи на ковид-19, починаа 13 лицa

1256

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 45, Куманово – 4, Тетово – 4, Гостивар – 4, Штип – 4, Кавадарци – 3, Струга – 4, Кичево – 1, Свети Николе – 1, Неготино – 1, Дебар – 1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1023 оздравени пациенти од: Скопје – 511, Куманово – 51, Тетово – 32, Прилеп – 46, Гостивар – 29, Штип – 17, Битола – 34, Велес – 38, Струмица – 26, Кавадарци – 50, Кочани -22, Кичево – 11, Свети Николе – 5, Гевгелија – 15, Неготино – 21, Дебар – 22, Ресен – 3, Крива Паланка – 20, Радовиш – 23, Берово – 9, Делчево – 1, Пробиштип – 3, Виница – 4, Валандово – 5, Македонски Брод – 2, Богданци – 6, Крушево – 3, Демир Капија – 2, Пехчево – 11, Дојран – 1.

Починати се 13 лица, четири пациенти од Скопје (74, 69, 93 и 87), три од Прилеп (69, 76 и 57), еден пациент од Велес (51), еден од Неготино (80), еден од Дебар (71), еден од Радовиш (66), еден од Македонски Брод (66) и еден пациент од Кратово (76).Од нив еден пациент е починат надвор од, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89.463, бројката на оздравени пациенти е 74.800, на починати е 2739, а бројот на активни случаи изнесува 11.924. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 38853, активни 7027
• Куманово 5050, активни 436
• Тетово 4977, активни 456
• Прилеп 4482, активни 267
• Гостивар 3546, активни 316
• Штип 3447, активни 167
• Битола 3174, активни 226
• Велес 2970, активни 310
• Охрид 2664, активни 367
• Струмица 2479, активни 365
• Кавадарци 2411, активни 366
• Струга 2152, активни 175
• Кочани 1702, активни 120
• Кичево 1671, активни 150
• Свети Николе 1061, активни 48
• Гевгелија 954, активни 116
• Неготино 945, активни 154
• Дебар 725, активни 106
• Ресен 712, активни 113
• Крива Паланка 705, активни 72
• Радовиш 676, активни 53
• Берово 567, активни 51
• Делчево 538, активни 155
• Пробиштип 482, активни 33
• Виница 476, активни 40
• Валандово 325, активни 24
• Демир Хисар 241, активни 13
• Македонски Брод 239, активни 14
• Богданци 214, активни 32
• Кратово 209, активни 15
• Крушево 192, активни 33
• Македонска Каменица 189, активни 47
• Демир Капија 179, активни 36
• Пехчево 175, активни 14
• Дојран 81, активни 7

Направените 793 теста се преку: ИЈЗ-84, ЦЈЗ Скопје – 39, Авицена – 155, Биотек-78, МАНУ – 59, Жан Митрев (Филип Втори) – 89, Систина со PCR метода -100, лабораторија Лаор –61, Судска медицина – 0, ЦЈЗ Битола – 0, Инфективна клиника – 2, ГАК-0, Синлаб – 27, Ремедика – 24, лабораторија болница Козле – 0, ЈЗУ (рапид тест) – 75, УК Пулмологија со алергологија – 0, лаборатории од странство – 0. Досега во земјата се направени вкупно 435.361 тестирања на Ковид-19.