Во последените 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.608 тестирања, а регистрирани се 377 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 164, Кавадарци – 31, Прилеп – 30, Битола – 24, Охрид – 16, Велес – 15, Куманово – 11, Штип – 10, Кичево – 9, Тетово – 7, Струмица и Крива Паланка по 6, Радовиш и Валандово по 5, Гостивар, Гевгелија, Неготино, Делчево и Богданци по 4, Свети Николе, Ресен и Кратово по 3, Кочани, Македонски Брод и Македонска Каменица по 2 и по еден заразен во Струга, Пробиштип и Крушево.

Во текот на изминатото деноноќие пријавени се 12 починати лица – петмина од Скопје (63, 82, 85, 85 и 87 години) и по едно починато лице од Куманово (61), Охрид (58), Битола (67), Штип (66), Струмица (62), Крива Паланка (78) и Виница (69). Сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на починати со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, дополнително е пријавен еден смртен случај од 6 декември. Станува збор за лице од Скопје на возраст од 92 години кое починало во болнички услови.

Во последните 24 часа регистрирани сe и 307 оздравени пациенти од: Скопје – 155, Охрид – 23, Прилеп – 20, Кавадарци и Куманово по 17, Битола – 13, Делчево – 10, Струга – 8, Велес и Ресен по 5, Штип, Струмица, Валандово и Кочани по 4, Гевгелија – 3, Тетово, Свети Николе и Пехчево по 2 и по еден оздравен од Кичево, Радовиш, Неготино, Богданци, Кратово, Македонска Каменица, Берово, Демир Хисар и Дојран.

Направените 3.608 тестови се преку: ИЈЗ-313, ЦЈЗ Скопје-52, ЦЈЗ Битола-91, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–16, ЦЈЗ Куманово-77, Институт за микробиологија–144, Жан Митрев (Филип Втори)-80, Авицена-176, Биотек-214, Систина-50, лабораторија Лаор-202, Синлаб-30, Ремедика-16, Плодност–52, Генеа-9, Никоб лаб-453, ВФВ Медикал-90, Ели Медика-54, Ројал Медика–48, Спектра-ММ-13, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–29, Нова Лаб Дијагностика–6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.335.

Досега во земјата се направени вкупно 1.500.087 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 219.100, бројот на оздравени пациенти е 205.700, на починати е 7.723, а бројот на активни случаи изнесува 5.677.

Според епидемиолошките анализи во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 95917, Активни 2742
Куманово 12990, Активни 171
Тетово 11368, Активни 84
Прилеп 10456, Активни 358
Битола 8937, Активни 494
Гостивар 8081, Активни 25
Велес 7389, Активни 177
Кавадарци 7173, Активни 259
Штип 6645, Активни 102
Охрид 6576, Активни 201
Струмица 6166, Активни 106
Кичево 4250, Активни 53
Кочани 4057, Активни 109
Струга 3914, Активни 28
Гевгелија 2832, Активни 76
Неготино 2590, Активни 45
Свети Николе 2131, Активни 40
Крива Паланка 1920, Активни 70
Ресен 1773, Активни 58
Радовиш 1770, Активни 66
Берово 1470, Активни 53
Дебар 1456, Активни 0
Делчево 1439, Активни 93
Виница 1162, Активни 14
Пробиштип 1129, Активни 24
Валандово 967, Активни 42
Кратово 782, Активни 27
Богданци 652, Активни 21
Демир Хисар 623, Активни 48
Крушево 597, Активни 33
Македонски Брод 512, Активни 18
Демир Капија 426, Активни 2
Македонска Каменица 423, Активни 24
Пехчево 355, Активни 7
Дојран 172, Активни 7