Штип е втор град во Македонија според бројот на активни случаи

85

Во Штип во моментов има над 400 активни случаи со коронавирус, откако во последните 24 часа беа регистрирани 29 новозаразени во овој град.

Според податоците на Министерството за здравство, Штип е вториот град зад Скопје со најголем број на активно заразени.

Во главниот град како активни се водат 1.876 случаи, потоа е Штип со 409, а зад него се Куманово и Тетово со 284 и 278 заразени со коронавирус.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10.213, бројката на оздравени пациенти е 5.564, на починати е 466, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4.183.

Денеска беа регистрирани 128 новозаразени, а 137 излечени пациенти. Во изминатите 24 часа починале шест лица на возраст од 48 до 82 години.