Шестмина починати и 129 нови случаи на коронавирус

650

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починале шест лица, а потврдени се 129 нови случаи, соопшти Министерството за здравство.

Направени се 1.535 тестирања, а најголем број нови случаи се од Скопје – 45 и од Штип – 25.

Нови случаи по градови:

-Куманово 7
-Дебар 1
-Штип 25
-Прилеп 4
-Тетово 9
-Струга 5
-Битола 6
-Охрид 3
-Кавадарци 1
-Гостивар 9
-Кочани 3
-Демир Хисар 1
-Делчево 1
-Свети Николе 3
-Кичево 6

Починати се шест лица, пет пациенти од Скопје и еден од Струга.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 109 оздравени пациенти

Досега во земјата се направени вкупно 92.550 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9.797, бројката на оздравени пациенти е 5.254, на починати е 451, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4.092.окк