Во последните 24 часа се направени 2.827 тестирања, а регистрирани се 883 нови случаи на ковид-19, и тоа во: Скопје-345, Куманово-37, Дебар-10, Штип-32, Прилеп-54, Тетово-32, Струга-21, Велес-39, Битола-36, Охрид-34, Кавадарци-29, Гостивар-19, Гевгелија-32, Струмица-44, Крива Паланка-7, Радовиш-12, Крушево-1, Кочани-25, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево-4, Валандово-8, Виница-5, Делчево-1, Кратово-3, Свети Николе-12, Кичево-16, Ресен-4, Неготино-17.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 536 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје-153, Куманово-23, Штип-17, Прилеп-30, Тетово-43, Струга-26, Велес-26, Битола-40, Охрид-18, Кавадарци-21, Гостивар-41, Гевгелија-15, Струмица-13, Крива Паланка-5, Радовиш-6, Крушево-1, Кочани-3, Пробиштип-3, Валандово-5, Виница-1, Делчево-3, Кратово-3, Свети Николе-13, Кичево-9, Ресен-8 и Неготино-10.

Во болнички услови починати се 29 лица – дванаесет пациенти од Скопје (72, 75, 80, 70, 84, 54, 64, 33, 78,78,48 и 64), двајца пациенти од Куманово (63 и 82), тројца од Прилеп (76, 67 и 87), двајца од Тетово (65 и 72), пациент од Струга (81), двајца од Велес (77 и 80), двајца пациенти од Битола (64 и 65), двајца од Гостивар (63 и 74), пациент од Валандово (83) и двајца од Кичево (78 и 73).

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 77.134, бројката на оздравени пациенти е 52.949, на починати е 2.254, а бројот на активни случаи изнесува 21.931. Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 33.313, активни 11.713
• Куманово 4.412, активни 613
• Дебар 585, активни 171
• Штип 3.152, активни 409
• Прилеп 3.866, активни 868
• Тетово 4.535, активни 986
• Струга 1.868, активни 413
• Велес 2.573, активни 652
• Битола 2.797, активни 815
• Охрид 2.168, активни 623
• Кавадарци 1832, активни 620
• Гостивар 3.183, активни 717
• Гевгелија 1.026, активни 319 (70 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 175 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2.122, активни 616
• Крива Паланка 550, активни 126
• Радовиш 564, активни 138
• Крушево 152, активни 69
• Кочани 1.502, активни 285
• Пробиштип 421, активни 62
• Демир Хисар 225, активни 45
• Македонски Брод 207, активни 34
• Пехчево 127, активни 22
• Берово 463, активни 95
• Валандово 269, активни 59
• Виница 425, активни 106
• Делчево 637, активни 285 (177 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 180, активни 25
• Свети Николе 1.004, активни 171
• Кичево 1.495, активни 338
• Ресен 582, активни 162
• Неготино 899, активни 374 (143 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2.827 теста се преку: ИЈЗ – 852, ЦЈЗ Скопје – 86, „Авицена“ – 189, „Биотек“ – 220, МАНУ – 168, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 176, „Систина“ со PCR-метода – 143, лабораторија „Лаор“ – 48, Судска медицина – 7, ЦЈЗ Битола – 55, Инфективна клиника – 7, ГАК – 0, „Синлаб“ – 25, „Ремедика“ – 11, лабораторија во болницата во Козле – 18, ЈЗУ (рапид-тест) – 821, УК Пулмологија со алергологија – 1, лаборатории од странство – 0. Досега во земјата се направени вкупно 376.565 тестирања на Ковид-19.