Регистрирани 530 нови случаи на ковид-19, починаа 26, а оздравеа 538 пациенти

337

Во последните 24 часа се направени 1.999 тестирања, а регистрирани се 530 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-229, Куманово-37, Штип-10, Прилеп-37, Тетово-5, Струга-13, Велес-14, Битола-24, Охрид-28, Кавадарци-32, Гостивар-13, Гевгелија-9, Струмица-18, Крива Паланка-7, Радовиш-4 Крушево-1, Кочани-5, Демир Хисар-1, Пехчево-8, Берово-2, Валандово-3, Виница-2, Кратово-3, Свети Николе-1, Кичево-4, Ресен-8, Неготино-12.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 538 оздравени пациенти од: Скопје-259, Куманово-24, Дебар-11, Штип-14, Прилеп-25, Тетово-32, Велес-17, Битола-19, Кавадарци-21, Гостивар-18, Гевгелија-11, Струмица-15, Крива Паланка-6, Радовиш-8, Кочани-6, Пробиштип-2, Демир Хисар-2, Македонски Брод-3, Пехчево-2, Берово-5, Валандово-3, Виница-2, Кратово-1, Свети Николе-8, Кичево-7, Ресен-2 и Неготино-15.

Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (79, 75, 68, 78, 70, 84 и 83г.), еден од Куманово (69г.), четири од Прилеп (68, 88, 50 и 71г.), еден од Тетово (53г), три од Струга (56, 84 и 81г.), двајца пациенти од Битола (62 и 74г.), тројца од Охрид (66, 65 и 79г.), двајца од Гостивар (68 и 82г.), двајца од Струмица (74 и 62г.) и еден пациент од Делчево (56г.). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 81425, бројката на оздравени пациенти е 58720, на починати е 2427, а бројот на активни случаи изнесува 20278.

Направените 1999 теста се преку: ИЈЗ-465, ЦЈЗ Скопје-85, Авицена-160, Биотек-175, МАНУ -149, Жан Митрев (Филип Втори)-93, Систина со PCR метода -125, лабораторија Лаор –58, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-55, Инфективна клиника-6, ГАК-0, Синлаб-20, Ремедика-36, лабораторија болница Козле-18, ЈЗУ (рапид тест) -553, УК Пулмологија со алергологија –1, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 392.376 тестирања на ковид-19.