Фото: Игор Бансколиев

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје регистрирани се 24 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 156.078 Оздравени се 6 пациенти – нема пријавено починати лица.

Во последните 24 часа се направени 4.133 тестирања, а регистрирани се 24 нови случаи на ковид-19: Скопје – 6, Тетово – 5, Куманово – 3, Прилеп и Кичево – по 2, Битола, Охрид, Струмица, Кочани, Радовиш и Дебар – по 1.

Регистрирани сe 6 оздравени пациенти од: Скопје – 4, Тетово и Струмица – по 1. Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 4.133 тестови преку: ИЈЗ-59, ЦЈЗ Скопје-38, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–20, ЦЈЗ Куманово–25, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-90, Авицена-151, Биотек-119, Систина-59, лабораторија Лаор-516, Синлаб-5, Ремедика-9, Плодност–32, Генеа–12, Никоб лаб-732, ВФВ Медикал-20, Ели Медика-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.101.

Досега во земјата се направени вкупно 953.144 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.078 бројката на оздравени пациенти е 150.276, на починати е 5.489, а бројот на активни случаи изнесува 310.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно)/активни случаи (вкупно)
– Скопје 68.806/105
– Куманово 8.913/32
– Прилеп 8.334/7
– Тетово 7.377/97
– Битола 6.311/1
– Велес 5.478/4
– Гостивар 5.204/21
– Кавадарци 5.156/1
– Охрид 5.025/6
– Штип 4.964/4
– Струмица 4.130/5
– Струга 2.985/4
– Кочани 2.796/4
– Кичево 2.607/8
– Гевгелија 2.196/1
– Неготино 2.184/0
– Свети Николе 1.526/1
– Ресен 1.234/0
– Крива Паланка 1.227/0
– Радовиш 1.162/1
– Берово 1.032/0
– Делчево 974/1
– Дебар 949/7
– Виница 886/0
– Пробиштип 789/0
– Валандово 667/0
– Богданци 494/0
– Крушево 490/0
– Демир Хисар 400/0
– Демир Капија 396/0
– Кратово 377/0
– Македонски Брод 359/0
– Пехчево 269/0
– Македонска Каменица 249/0
– Дојран 132/0
Вкупно 156.078/310