Во последните 24 часа се направени 1.350 тестирања, а регистрирани се 191 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-96, Куманово-4, Штип-5, Прилеп-13, Тетово-15, Велес-1, Битола-3, Кавадарци-1, Гостивар-4, Гевгелија-4, Струмица-5, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-15, Пехчево-1, Берово-4, Валандово-2, Виница-5, Делчево-2, Свети Николе-2, Кичево-2, Ресен-2, Неготино-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 77 оздравени пациенти од: Скопје-19, Куманово-9, Штип-3, Тетово-3, Струга-6, Охрид-5, Кавадарци-3, Гостивар-2, Гевгелија-2, Струмица-2, Кочани-14, Пробиштип-1, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-2, Валандово-2, Делчево-1, Свети Николе-1.

Во болнички услови починати се 3 лица, пациент од Скопје (81г.), од Кичево (67г.) и од Струга (77г.).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18.790, бројката на оздравени пациенти е 15.341, на починати е 756, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2693.

Денес се евидентираат три контролни теста. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

– Скопје 7386, активни 966
– Куманово 1799, активни 181
– Дебар 287, активни 32
 – Штип 1280, активни 62
– Прилеп 722, активни 147
– Тетово 1487, активни 161
– Струга 685, активни 43
– Велес 338, активни 32
– Битола 331, активни 76
– Охрид 437, активни 32
– Кавадарци 252, активни 47
– Гостивар 947, активни 84
– Гевгелија 139, активни 47 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 19 на Богданци и 12 се странски државјани)
– Струмица 298, активни 181
– Крива Паланка 124, активни 38
– Радовиш 101, активни 37
– Крушево 20, активни 1
– Кочани 417, активни 183
– Пробиштип 117, активни 19
– Демир Хисар 62, активни 2
– Македонски Брод 93, активни 5
– Пехчево 46, активни 4
– Берово 126, активни 48
– Валандово 46, активни 31
– Виница 124, активни 35
– Делчево 169, активни 84 (35 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
– Кратово 26, активни 2
– Свети Николе 373, активни 59
– Кичево 334, активни 35
– Ресен 166, активни 8
– Неготино 58, активни 11 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1350 теста се преку: ИЈЗ-422, ЦЈЗ Скопје-37, Авицена-358, Биотек-199, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-82, Систина со PCR метода -109, лабораторија Лаор –57, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-47, Инфективна клиника-6, ГАК-11, Синлаб-22, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 195.002 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 79 пациенти. На кислородна поддршка се 45 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 1 дете и 1 мајка позитивни на ковид-19, 3 деца и 3 мајки суспектни на вирусот.
Во ГОБ „8 Септември“ примени се 2, а вкупно хоспитализирани се 33 пациенти. На респиратор се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 10, а во болницата во Штип се 42 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 185, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

– Чаир – 64
– Гази Баба – 108
– Аеродром – 170
– Карпош – 138
– Центар – 158
– Кисела Вода – 112
– Ѓорче Петров – 68
– Бутел – 38
– Шуто Оризари – 18
– Студеничани – 9
– Сарај – 16
– Арачиново – 5
– Илинден – 34
– Сопиште – 3
– Чучер Сандево – 5
– Петровец – 7
– Зелениково – 3
– Странец – 10
– Нераспределен-0