Фото: Игор Бансколиев

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на ковид-19. По градови: Скопје – 178, Велес – 27, Куманово – 20, Прилеп – 16, Штип – 13, Струмица – 10, Охрид – 9, Тетово, Пробиштип и Кочани – по 8, Битола – 7, Кочани и Гевгелија – по 5, Свети Николе – 3, Струга, Ресен, Крива Паланка и Демир Хисар – по 2, Кавадарци, Виница, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Регистрирани се 200 оздравени пациенти од: Скопје – 103, Куманово – 15, Битола – 12, Штип – 11, Велес и Прилеп – по 9, Крива Паланка – 7, Кичево – 6, Кочани и Свети Николе – по 5, Кавадарци – 4, Берово – 3, Радовиш, Кратово и Богданци – по 2, Пробиштип, Гевгелија, Ресен, Гостивар и Крушево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица: 6 починати лица од Скопје (91г, 88г, 79г, 78г,69г и 68г), 3 починати лица од Велес (86г, 72г и 57г) ипо едно починато лице од Прилеп (57г), Тетово (64г), Крива Паланка (78г) и Куманово (74г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се уште пет починати лица, со датум на смрт од 20 август до 2 октомври. Регистрирани се две починати лица од Скопје, и по едно починато лице од Тетово, Гостивар и Демир Хисар, на возраст од 49 до 86 години. Од пријавените лица, две се починати во болнички услови, а три во домашни услови.

Направени се 3.045 тестови преку: ИЈЗ-203, ЦЈЗ Скопје-38, ЦЈЗ Битола-72, ЦЈЗ Прилеп-58, ЦЈЗ Тетово–25, ЦЈЗ Куманово-38, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-1,лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–303, Жан Митрев (Филип Втори)-47, Авицена-110, Биотек-134, Систина-45, лабораторија Лаор-258, Синлаб-7, Ремедика-0, Плодност–43, Генеа-3,Никоб лаб-238, ВФВ Медикал-27, Ели Медика-35, Ројал Медика –22, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ(рапид тест) – вкупно 1.335.

Досега во земјата се направени вкупно 1.342.870 тестирања ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 197.091бројката на оздравени пациенти е 183.227, на починати е 6.940, а бројот на активни случаи изнесува 6.924.

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 86.107, активни 3.480
Куманово 11.870, активни 568
Тетово 10.912, активни 175
Прилеп 9.233, активни 217
Гостивар 7.989, активни 65
Битола 7.247, 192
Велес 6.543, активни 333
Кавадарци 6.094, активни 168
Охрид 6.082, активни 227
Штип 5.947, активни 213
Струмица 5.848, активни 197
Кичево 4.046, активни 138
Струга 3.816, активни 63
Кочани 3.402, активни 134
Гевгелија 2.487, активни 75
Неготино 2335, активни 21
Свети Николе 1.958, активни 89
Радовиш 1.562, активни 60
Ресен 1.552, активни 43
Крива Паланка 1.523, активни 113
Дебар 1.451, активни 18
Берово 1.218, активни 12
Делчево 1.132, активни 45
Виница 1.063, активни 37
Пробиштип 963, активни 48
Валандово 836, активни 18
Кратово 619, активни 50
Богданци 570, активни 19
Крушево 538, активни 12
Македонски Брод 476, активни 9
Демир Хисар 466, активни 34
Демир Капија 410, активни 1
Македонска Каменица 338, активни 46
Пехчево 316, активни 1
Дојран 142, активни 3
Вкупно 19.7091, активни 6.924