фото: Игор Бансколиев

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.749 тестирани, а регистрирани се пет нови случаи на ковид-19: во Тетово – 3 и Скопје – 2 лица.

Регистрирани сe шест оздравени пациенти од: Велес – 2, Скопје, Прилеп, Тетово и Пехчево- по 1 лице.

Не се регистрирани починати пациенти, информираат од здравство.

Направени се 1.749 тестови преку: ИЈЗ-27, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово–11, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–1, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-143, Авицена-75, Биотек-93, Систина-48, лабораторија Лаор-0, Синлаб-52, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, Никоб лаб-258, ВФВ Медикал-18, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.028.

Досега во земјата се направени вкупно 911.154 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.802, бројката на оздравени пациенти е 150.132, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 183.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68.708, Активни 65
Куманово 8.884, Активни 11
Прилеп 8.328, Активни 3
Тетово 7.296, Активни 55
Битола 6.310, Активни 6
Велес 5.474, Активни 0
Гостивар 5.188, Активни 7
Кавадарци 5.155, Активни 2
Охрид 5.021, Активни 11
Штип 4.960, Активни 0
Струмица 4.123, Активни 5
Струга 2.983, Активни 2
Кочани 2.792, Активни 0
Кичево 2.600, Активни 13
Гевгелија 2.195, Активни 0
Неготино 2.184, Активни 0
Свети Николе 1.524, Активни 0
Ресен 1.234, Активни 0
Крива Паланка 1.227, Активни 0
Радовиш 1.161, Активни 0
Берово 1.032, Активни 2
Делчево 973, Активни 0
Дебар 942, Активни 1
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0