Фото: Игор Бансколиев

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.622 тестирања, а регистрирани се 511 нови случаи на ковид-19: Скопје – 247, Куманово – 54, Велес – 29, Кочани – 21, Битола – 20, Тетово, Прилеп, Кавадарци и Штип – по 15, Крива Паланка – 10, Делчево – 9, Гевгелија – 8, Кичево – 7, Неготино и Свети Николе – по 6, Виница – 5, Охрид и Богданци – по 4, Струмица, Радовиш, Валандово и Кратово – по 3, Ресен и Демир Хисар – по 2, Гостивар, Берово, Пробиштип, Крушево и Македонкса Каменица – по 1 лице.

Регистрирани се 497 оздравени пациент од: Скопје – 255, Куманово – 65, Велес и Штип – 21, Прилеп – 17, Тетово – 14, Струмица – 13, Битола – 12, Охрид – 10, Кавадарци и Гевгелија – по 8, Кичево и Пробиштип – по 7, Струга и Кочани – по 6, Радовиш и Македонска Каменица – по 5, Крива Паланка и Виница – по 3, Ресен, Кратово, Богданци и Дојран – 2, Демир Хисар, Свети Николе и Дебар – по 1 лице.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 10 починати лица: 4 починати лица од Скопје (82г,79г,64г и 51г), 2 починати лица од Куманово (81г и 49г) и по едно починато лице од Битола (71г), Велес (75г), Штип (67г) и Македонска Каменица (69г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Направени се 3.622 тестови преку: ИЈЗ-343, ЦЈЗ Скопје-61, ЦЈЗ Битола-57, ЦЈЗ Прилеп-42, ЦЈЗ Тетово–63, ЦЈЗ Куманово-73, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-20, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–9, Жан Митрев (Филип Втори)-71, Авицена-180, Биотек-242, Систина-84, лабораторија Лаор-224, Синлаб-23, Ремедика-21, Плодност–31, Генеа-7, Никоб лаб-312, ВФВ Медикал-31, Ели Медика-22, Ројал Медика –12, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.693.

Досега во земјата се направени вкупно 1.369.624 тестирања на ковид-19.
Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 200.412, бројот на оздравени пациенти е 187.149, на починати е 7.072, а бројот на активни случаи изнесува 6.191.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 87.721, активни 3.177
Куманово 12.158, активни 433
Тетово 10.964, активни 105
Прилеп 9.393, активни 243
Гостивар 7.998, активни 25
Битола 7.361, активни 207
Велес 6.720, активни 316
Кавадарци 6.209, активни 196
Охрид 6.133, активни 183
Штип 6.081, активни 191
Струмица 5.892, активни 134
Кичево 4.081, активни 69
Струга 3.836, активни 40
Кочани 3.514, активни 166
Гевгелија 2.533, активни 80
Неготино 2.364, активни 33
Свети Николе 1.993, активни 78
Крива Паланка 1.594, активни 118
Радовиш 1.585, активни 45
Ресен 1.576, активни 36
Дебар 1.453, активни 5
Берово 1.228, активни 16
Делчево 1.151, активни 31
Виница 1.083, активни 35
Пробиштип 995, активни 54
Валандово 848, активни 21
Кратово 637, активни 31
Богданци 582, активни 25
Крушево 546, активни 15
Демир Хисар 480, активни 37
Македонски Брод 476, активни 2
Демир Капија 410, активни 1
Македонска Каменица 354, активни 38
Пехчево 319, активни 3
Дојран 144, активни 2