Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22.607,a бројката на оздравени пациенти е 16.949.

Во земјава од ковид-19 од почетокот на пандемијата починале 821 лица, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4.837.

Како што информираше вчера Министерството за здравство, во последните 24 часа се направени 2.306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19. Починале шест пациенти во болнички услови.