Нов смртен случај од коронавирус, на вирусот позитивна и починатата пациентка од Струга

312

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години.

Пациентката имала претходни заболувања: хронично опструктивна белодробна болест, дијабетес, срцева слабост и обезност.

Во однос на пациентката која во неделата наутро почина во болница во Струга, а на која постумно и е земен брис, истиот е позитивен на ковид-19. Со овие две новопотврдени жртви бројката на починати од ковид-19 во земјава се искачи на 11.

Во изминатите 24 часа регистрирани се 25 нови случаи на коронавирус во Македонија. По градови: Скопје – 7, Куманово – 7, Прилеп – 2, Тетово – 5, Струга – 2, Гевгелија – 1, Кочани – 1.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со коронавирус до денеска изнесува 354 лице.