Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направени 3.728 тестирања биле регистрирани 1.056 нови случаи на ковид-19.

Според последните податоци од Министерството за здравство, во Скопје има 590 новозаразени лица од коронавирус, во Битола – 57, во Прилеп – 42.

Во Велес регистрирани се 36 нови пациенти со Ковид-19, во Кавадарци – 35, Куманово – 34, Охрид – 30, Тетово – 28, Струмица – 21, Гостивар – 19, Неготино – 18, Струга и Кичево по 16, Штип, Кочани, Гевгелија и Берово по 13.

Во Делчево има 9 новозаразени лица, во Свети Николе – 8, Радовиш и Пробиштип по 7, Кратово – 6, Крива Паланка и Ресен по 5, Валандово и Демир Капија по 4, Крушево, Демир Хисар и Македонска Каменица по 2, Пехчево – 1.

Според Министерството за здравство, регистрирани се и 727 оздравени пациенти.

Од Скопје -457, Прилеп –58, Куманово –27, Гевгелија –26, Гостивар –22, Тетово и Струмица –по 21, Велес –17, Штип –13, Битола и Кочани по 12, Крива Паланка – 8, Кичево, Ресен и Богданци по 5, Валандово –4, Пробиштип –3, Радовиш, Крушево и Пехчево по 2 пациенти, Свети Николе, Неготино, Делчево, Виница и Демир Хисар по 1 пациент.

Пријавени се вкупно 25 починати лица на возраст од 29 до 87 години, и тоа: 7 пациенти од Скопје, од Прилеп и Битола по 4, од Кавадарци 3 починати и по едно починато лице е пријавено од Куманово, Тетово, Велес, Гостивар, Кочани, Струга и во Охрид.

Сите пријавени се починати во болнички услови и со коморбидитети, информираат од Министерството за здравство.

Направени се 3.728 теста преку: ИЈЗ – 454, ЦЈЗ Скопје – 103, ЦЈЗ Битола – 71, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 13, лабораторија во болницата во Козле – 13, УК Пулмологија со алергологија – 5, ГОБ „8 Септември“ – 0, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 189, „Авицена“ – 267, „Биотек“ – 461, „Систина“ – 311, лабораторија „Лаор“ – 195, „Синлаб“ – 159, „Ремедика“ – 34, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.452.

Според Министерството за здравство, досега во земјата се направени вкупно 595.686 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 120.882, бројката на оздравени пациенти е 102.201, на починати е 3.528, а бројот на активни случаи изнесува 15.153.

Според епидемиолошките анализи, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 53.958, активни 7.728
Прилеп 6.571, активни 920
Куманово 6.305, активни 553
Тетово 6.031, активни 458
Гостивар 4.276, активни 372
Кавадарци 4.151, активни 648
Велес 4.081, активни 485
Битола 4.004, активни 472
Штип 4.000, активни 296
Охрид 3.841, активни 588
Струмица 3.064, активни 259
Струга 2.586, активни 172
Кочани 2.111, активни 200
Кичево 1.896, активни 102
Неготино 1.790, активни 427
Гевгелија 1.627, активни 311
Свети Николе 1.198, активни 71
Крива Паланка 1.017, активни 112
Ресен 939, активни 128
Радовиш 838, активни 81
Дебар 819, активни 25
Делчево 812, активни 83
Берово 775, активни 96
Пробиштип 637, активни 68
Виница 564, активни 38
Валандово 465, активни 75
Крушево 409, активни 127
Богданци 375, активни 65
Демир Капија 326, активни 76
Кратово 316, активни 25
Демир Хисар 314, активни 43
Македонски Брод 277, активни 24
Пехчево 206, активни 11
Македонска Каменица 197, активни 5
Дојран 106, активни 9