Нови девет заразени од ковид-19 во Прилеп

139

Девет нови заразени лица се регистрирани во Прилеп. Бројот на лица инфицирани со коронавирусот во општина Прилеп денеска се искачи на 33. Во самоизолација се наоѓаат 134 граѓани. Во Инфективното одделение се наоѓаат три лица, а едно лице е во изолација и се чека развојот на неговата клиничка слика. Позитивни на коронавирусот се и две лица од Крушево. Денеска се одржа состанок и на Општинскиот штаб за управување со кризи.

– Земени се 20 нови брисови од граѓани, чиј исход го очекуваме во наредните денови. Гледајќи го развојот на ситуацијата, можно е во следните денови да има нови заразени граѓани со коронавирусот, па од тие причини апелирам до граѓаните на општина Прилеп да ги намалат социјалните дружења. Не значи дека само полицискиот час и неодењето на работа или во кафулиња ќе го спречи ширењето на коронавирусот, туку и дружењето во домашни услови исто така ја зголемува можноста за нови заразени лица.
Истовремено упатувам апел и до матичните лекари и стоматолози да бидат достапни за своите пациенти, тоа е нивна обврска, бидејќи на тој начин сомнителните случаи ќе бидат порано детектирани – вели во писмена изјава градоначалникот Илија Јованоски.

Градоначалникот Јованоски посочува дека зголемувањето на бројот на инфицирани лица ќе ја наметне потребата од ангажирање дополнителни медицински екипи од другите одделенија од прилепската Општа болница, кои ќе бидат ангажирани во Инфективното одделение.

– Седете дома, да нема социјални дружења, затоа што тоа е единствениот начин во овој момент да имаме помалку заразени со коронавирусот – им порача градоначалникот Јованоски на граѓаните на општина Прилеп. Ка.М.