Фото: Игор Бансколиев
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-6, Дебар-7, Штип-14, Прилеп-1, Тетово-12, Струга-9, Велес-1, Охрид-2, Гостивар-13, Струмица-2, Радовиш-3, Крушево-2, Кочани-1, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Кратово-1, Свети Николе-5, Кичево-4, Ресен-4.Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени лица од: Скопје-77, Штип-7, Тетово-15, Струга-1, Велес-4, Битола-2, Гевгелија-1, Кочани-2, Пехчево-1, Кичево-2, Ресен-11.Починати се 6 лица, двајца пациенти од Скопје, еден од Куманово, двајца пациенти од Струга и еден од Гостивар.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починати се четворица пациенти на возраст од 46, 53, 63 и 69 години. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент на возраст од 42 години. Во ОБ Куманово починат е пациент на возраст од 80 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8111, бројката на оздравени пациенти е 4203, на починати е 382, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3526. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

– Скопје 3848, активни 1830
– Куманово 854, активни 186
– Дебар 151, активни 89
– Штип 444, активни 172
– Прилеп 296, активни 63
– Тетово 868, активни 320
– Струга 320, активни 161
– Велес 202, активни 35
– Битола 69, активни 26
– Охрид 225, активни 133
– Кавадарци 25, активни 17
– Гостивар 229, активни 143
– Гевгелија 12, активни 2 (2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
– Струмица 24, активни 16
– Крива Паланка 19, активни 9
– Радовиш 8, активни 4
– Крушево 12, активни 7
– Кочани 77, активни 15
– Пробиштип 36, активни 24
– Демир Хисар 8, активни 7
– Македонски Брод 8, активни 4
– Пехчево 6, активни 1
– Берово 4, активни 1
– Валандово 6, активни 0
– Виница 4, активни 1
– Делчево 1, активни 0
– Кратово 6, активни 3
– Свети Николе 117, активни 110
– Кичево 73, активни 62
– Ресен 138, активни 82
– Неготино 21, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 991 теста се преку: ИЈЗ-433, ЦЈЗ Скопје-36, Авицена-126, Биотек-85, МАНУ -112, Жан Митрев (Филип Втори) -14, Систина со PCR метода -156, Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-29. Досега во земјата се направени вкупно 77.160 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 4 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 87 пациенти. На кислородна поддршка се 55 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 22 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 5 деца позитивни и 1 дете суспектно на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 7 нови, вкупно хоспитализирани се 95 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 27, а во болницата во Штип се хоспитализирани 53 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар и Струмица се хоспитализирани 114 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

– Чаир – 300
– Аеродром – 159
– Бутел – 131
– Гази Баба – 189
– Центар – 138
– Карпош – 140
– Сарај – 120
– Кисела Вода – 108
– Ѓорче Петров – 105
– Студеничани – 110
– Шуто Оризари – 79
– Арачиново – 43
– Илинден – 23
– Петровец – 18
– Чучер Сандево – 11
– Сопиште – 9
– Зелениково- 14
– Странец – 5
– Нераспределен- 128