Две починати лица и 64 заразени од ковид-19 во Прилеп

101

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 64 нови случаи на коронавирус, а 17 лица оздравеле од заразната болест.

Од последици на коронавирусот, починаа две лица на 73 и 78-годишна возраст.

Бројот на активни случаи изнесува 434, од кои 380 се наоѓаат на домашно, а 54 на болничко лекување.

Во домашна изолација и самоизолација се наоѓат 724 лица.

Вкупниот број на заразени од ковид-19 од почетокот на пандемијата изнесува 1291.

Од почетокот на пандемијата до денеска, од коронавирусот починале 57 лица.  

Ка.М.