Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.467 тестирања, а регистрирани се 498 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-246, Куманово-30, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-34, Тетово-19, Струга-15, Велес-5, Битола-10, Охрид-21, Кавадарци-14, Гостивар-19, Гевгелија-12, Струмица-8, Крива Паланка-9, Радовиш-1, Крушево-2, Кочани-7, Пробиштип-1, Македонски Брод-4, Пехчево-4, Берово-2, Валандово-3, Делчево-1, Свети Николе-1, Кичево-7, Неготино-12.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 606 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје-194, Дебар-6, Штип-22, Прилеп-61, Тетово-36, Струга-20, Велес-22, Битола-39, Охрид-45, Кавадарци-24, Гостивар-27, Гевгелија-16, Струмица-23, Крива Паланка-4, Радовиш-6, Крушево-1, Кочани-11, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-5, Виница-1, Кратово-1, Свети Николе-3, Кичево-18, Ресен-5 и Неготино-11.

Починати се 17 лица – шест пациенти од Скопје (66, 45, 77, 72, 77, 67), двајца од Куманово (62 и 58), еден од Прилеп (78), еден од Тетово (59), еден од Струга (81), тројца пациенти од Велес (75, 77 и 81), еден од Охрид (69), еден од Крушево (54) и еден пациент од Неготино (60). Од нив еден пациент е починат вон, другите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 82.301, бројката на оздравени пациенти е 60.256, на починати е 2.473, а бројот на активни случаи изнесува 19.572. Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 35.536, активни 11.320
• Куманово 4.696, активни 576
• Дебар 617, активни 124
• Штип 3.277, активни 276
• Прилеп 4.179, активни 583
• Тетово 4.728, активни 860
• Струга 2.010, активни 343
• Велес 2.717, активни 477
• Битола 2.994, активни 564
• Охрид 2.382, активни 567
• Кавадарци 2.066, активни 553
• Гостивар 3.357, активни 568
• Гевгелија 1.140, активни 289 (76 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 192 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2.281, активни 615
• Крива Паланка 611, активни 117
• Радовиш 604, активни 112
• Крушево 163, активни 71
• Кочани 1584, активни 232
• Пробиштип 442, активни 45
• Демир Хисар 234, активни 39
• Македонски Брод 214, активни 27
• Пехчево 149, активни 26
• Берово 490, активни 42
• Валандово 305, активни 62
• Виница 442, активни 62
• Делчево 665, активни 201 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 193, активни 21
• Свети Николе 1.034, активни 106
• Кичево 1.557, активни 233
• Ресен 634, активни 135
• Неготино 1.000, активни 326 (157 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2.467 теста се преку: ИЈЗ – 470, ЦЈЗ Скопје – 65, „Авицена“ – 252, „Биотек“ – 249, МАНУ – 135, „Жан Митрев“ („Филип Втори)“ – 175, „Систина“ со PCR-метода – 243, лабораторија „Лаор“ – 41, Судска медицина – 13, ЦЈЗ Битола – 31, Инфективна клиника – 2, ГАК – 11, „Синлаб“ – 23, „Ремедика“ – 23, лабораторија во болницата во Козле – 20, ЈЗУ (рапид-тест) – 711, УК Пулмологија со алергологија – 3, лаборатории од странство – 0. Досега во земјата се направени вкупно 396.797 тестирања на Ковид-19.