Фото: Игор Бансколиев

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.254 тестови, а регистрирани се нови 293 случаи на ковид-19: Скопје – 157, Куманово и Битола – по 19, Охрид – 18, Тетово и Велес – по 15, Штип – 11, Прилеп – 8, Кавадарци – 7, Струмица – 6, Гостивар – 4, Кочани и Неготино – по 3, Радовиш – 2, Гевгелија, Ресен, Свети Николе, Делчево, Виница и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (293), регистрирани се 81 реинфекции.

Регистрирани сe 102 оздравени пациенти од: Скопје – 69, Битола и Куманово – по 7, Кавадарци – 5 , Прилеп – 3, Велес, Тетово и Кичево – по 2, Гостивар, Свети Николе, Пробиштип, Струмица и Неготино – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој Термин“ нема регистрирано починато лице .

Досега во земјата се направени вкупно 2.085.639 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 314.794, бројот на оздравени пациенти е 304.341, на починати е 9.327, а бројот на активни случаи изнесува 1.126

Дистрибуција по градови -заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 148.706, активни 624
Куманово 16.789, активни 54
Битола 15.854, активни 71
Прилеп 14.285, активни 38
Тетово 13.548, активни 33
Кавадарци 10.767, активни 36
Велес 9.863, активни 43
Гостивар 9.638, активни 18
Охрид 9.048, активни 76
Штип 8.130, активни 29
Струмица 8.116, активни 20
Кичево 5.673, активни 9
Кочани 5.128, активни 20
Струга 4.744, активни 9
Гевгелија 4.432, активни 5
Неготино 3.717, активни 7
Ресен 2.761, активни 2
Свети Николе 2.642, активни 1
Радовиш 2.539, активни 7
Крива Паланка 2.421, активни 2
Делчево 1.992, активни 6
Берово 1.693, активни 1
Дебар 1.684, активни 3
Валандово 1.488, активни 0
Виница 1.399, активни 3
Пробиштип 1.271, активни 2
Богданци 1.025, активни 2
Кратово 969, активни 0
Крушево 933, активни 2
Демир Хисар 837, активни 1
Македонски Брод 744, активни 1
Демир Капија 595, активни 1
Македонска Каменица 525, активни 0
Пехчево 486, активни 0
Дојран 352, активни 0