Фото: Игор Бансколиев

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени е 1.101 тест, а регистрирани се 168 нови случаи на ковид-19: Скопје – 91, Битола – 12, Кавадарци, Тетово и Охрид – по 10, Велес – 9, Прилеп – 5, Штип и Струмица – по 3, Куманово, Гостивар, Струга, Ресен и Крушево – по 2, Кочани, Неготино, Радовиш, Крива Паланка и Дебар – по 1.
Од вкупниот број на позитивни (168), регистрирани се 28 реинфекции.

Регистрирани сe 90 оздравени пациенти од: Скопје – 59, Куманово и Битола – по 7, Охрид – 5, Кавадарци и Штип – по 3, Прилеп, Тетово, Велес, Гостивар, Кичево и Ресен– по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице.

Досега во земјата се направени вкупно 2.079.613 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.708, бројот на оздравени пациенти е 303.738, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 648.

Дистрибуција по градови – заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 148.077, активни 395
Куманово 16.728, активни 14
Битола 15.781, активни 34
Прилеп 14.251, активни 19
Тетово 13.518, активни 23
Кавадарци 10.735, активни 28
Велес 9.823, активни 14
Гостивар 9.624, активни 9
Охрид 8.994, активни 42
Штип 8.105, активни 13
Струмица 8.097, активни 13
Кичево 5.662, активни 4
Кочани 5.113, активни 10
Струга 4.738, активни 5
Гевгелија 4.427, активни 1
Неготино 3.709, активни 9
Ресен 2.760, активни 5
Свети Николе 2.640, активни 0
Радовиш 2.533, активни 2
Крива Паланка 2.420, активни 1
Делчево 1.987, активни 1
Берово 1.693, активни 1
Дебар 1.682, активни 1
Валандово 1.488, активни 0
Виница 1.396, активни 0
Пробиштип 1.268, активни 0
Богданци 1.023, активни 1
Кратово 967, активни 0
Крушево 933, активни 2
Демир Хисар 836, активни 0
Македонски Брод 743, активни 1
Демир Капија 594, активни 0
Македонска Каменица 525, активни 0
Пехчево 486, активни 0
Дојран 352, активни 0