фото: Игор Бансколиев

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа од направени 894 тестови регистрирани се 110 нови случаи на ковид-19, од кои 18 реинфекции, како и 42 оздравени пациенти. Во истиот период нема регистрирани починати лица, информира Министерството за здравство информира.

Од новорегистрираните од Скопје се 72 заразени, Битола 8, Куманово 6, Кавадарци, Штип и Неготино по 4, Кочани 3, Прилеп и Гостивар по 2 и Струмица, Кичево, Струга, Ресен и Богданци по 1.

Меѓу регистрираните 42 оздравени пациенти од Скопје се 34, Кочани и Охрид по 2 и Кавадарци, Штип, Тетово и Гевгелија по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 2.074.132 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.160, бројот на оздравени пациенти е 303.396, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 442.