Грција денеска воведува нови ограничувања за спречување на коронавирусот во угостителскиот сектор.

Со новите мерки, баровите, ноќните клубови и рестораните ќе можат да работат до полноќ, но без музика, освен за новогодишната ноќ, кога ќе можат да работат до два часот по полноќ.

Според „Ројтерс“, одлуката е донесена еден ден откако грчките власти објавија нов дневен рекорд од 21.657 случаи.

– Овие мерки доколку стриктно се применат ќе ни овозможат од средината на јануари да се вратиме во нормален живот – рече на прес-конференцијата министерот за здравство Танос Плеврис.

Од минатата недела во земјата се забранети сите прослави на божиќните и новогодишните празници на јавни места, а воведено е и задолжително носење маски на отворено.