Црна Гора на чекор до прогласување крај на епидемијата

61

Во Црна Гора ниту денеска нема нов случај на коронавирус, а црногорските медиуми пишуваат дека ако овој тренд продолжи уште пет дена, ќе биде прогласен крај на епидемијата.

– Во последните 24 часа биле направени 155 тестови и сите се негативни – соопшти Институтот за јавно здравје на Црна Гора.

Во Црна Гора нема активни случаи на ковид-19.

Директорот на ИЈЗ, Бобан Мугоша, пред четири дена за ТВЦГ соопшти дека крајот на епидемијата може да се очекува на 2 јуни, доколку до тогаш нема нови случаи.

Во Црна Гора од почетокот на епидемијата од коронавирус заболеле 324 лица, оздравеле 315, а починале девет пациенти.