Уапсени 20 лица во Грција поради тероризам

36

Грчката полиција за борба против тероризмот уапси повеќе од 20 лица во неколку рации извршени во Атина и заплени тешко оружје, вклучително и противтенковско оружје, соопштија официјални лица.

Рацијата е извршена на две локации во центарот на Атина во соработка со грчката разузнавачка служба, пренесува АП.

Грчките медиуми објавија дека Рацијата кои живеат во Грција се уапсени, но нема индиции дека тие се поврзани со т.н. Исламска држава.

Се тврди дека е откриен таен тунел на една од локациите, но засега не се достапни дополнителни информации.