Кризниот штаб на Србија одлучи да дозволи отворање на терасите на угостителските објекти од понеделник, со посебни мерки, како и продолжување на работата на продавниците до 22 часот.

– Ја анализиравме епидемиолошката состојба во Србија. Сè уште е вонредна. Одлучивме од понеделник да се овозможи работа на угостителски објекти кои имаат можност за работа на отворено, под услови што ќе ги прецизираме со епидемиолозите и ќе ги откриеме најдоцна во недела. Викендов ќе разговараме за трговските центри и ќе се обидеме да најдеме решение – изјави Зоран Гојковиќ.

Тој додаде дека ако порасне бројот на вакцинирани граѓани, мерките и забраните ќе се ублажуваат сукцесивно.

Според него, повеќе од 25 проценти од возрасните граѓани ја примиле првата доза на вакцината, а над милион граѓани, што е 18,6 проценти, ја примиле втората доза.

– Вечерва треба да пристигне првиот контингент од програмата „Ковакс“ – 56.000 дози од „Астра зенека“, а од понеделник 500.000 вакцини од „Синофарм“ и 106.000 вакцини од „Фајзер“ – рече Гојковиќ.