Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.529 тестирања, а регистрирани се 111 нови случаи на Ковид-19 во Скопје – 83, Прилеп – 6, Велес – 5, Кавдарци – 4, Куманово, Тетово, Битола и Крива Паланка по 2 и по еден заразен во Гостивар, Штип, Струмица, Кочани и Гевгелија.

Во текот на изминатите 24 часа починале 15 лица: 5 починати од Скопје (56, 69, 72, 75 и 91 година), по 2 починати лица од Кавадарци (64 и 84 години) и Кичево (54 и 87 години) и по едно починато лице од Велес (72), Берово (56), Гевгелија (64), Кочани (76), Крива Паланка (61) и Струмица (81). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се уште 3 починати лица, со датум на смрт од 09.09.2021 до 11.09.2021 година. Починати се 2 лица од Дебар и едно лице од Гостивар на возраст од 56 до 82 години. Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Во изминатото деноноќие регистрирани сe и 165 оздравени пациенти од Скопје и Куманово по 25, Штип – 21, Кавадарци – 18, Кочани – 13, Велес – 11, Битола и Свети Николе по 10, Прилеп – 6, Охрид и Кратово по 5, Радовиш – 4, Пробиштип – 3, Гевгелија – 2 и по еден во Кичево, Струга, Неготино, Ресен, Виница, Демир Хисар и Пехчево.

Направените 1.529 тестови се преку: ИЈЗ-30, ЦЈЗ Скопје-22, ЦЈЗ Куманово-3, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Институт за микробиологија–1, Жан Митрев (Филип Втори)-57, Авицена-59, Биотек-124, Систина-43, Никоб лаб-256, ВФВ Медикал-17, Ели Медикал-38, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 878.

Досега во земјата направени се вкупно 1.324.894 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 195.002, бројката на оздравени пациенти е 181.196, на починати е 6.849, а бројот на активни случаи изнесува 6.957.