Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, заедно со претседателите на Русија и Аргентина, Путин и Фернандез, го означија почетокот на производството на вакцината „Спутник в“ во Србија.

Претседателот Путин и претседателот Вучиќ се обратија преку видео, а потоа официјално беше означен почетокот на производството на вакцината.

 

Копчето со кое ќе се притисне лентата од која ќе излезат шишињата исполнети со „Торлак“, го притисна директорката на Институтот, д-р Вера Стоиjковиќ. Така, Србија стана првата земја во Европа што произведува руска вакцина.

Во првиот период, од четири до шест месеци, „Торлак“ ќе произведе четири милиони вакцини „Спутник в“. Ова го изјави министерот во Владата на Србија задолжен за иновации и технолошки развој, Ненад Поповиќ.

Се очекува првата вакцина од „Торлак“ да достигне точка на вакцинација за околу десет дена.

Авион од Русија со компоненти за руската вакцина синоќа слета во Белград.

Претходно денеска, Вучиќ истакна дека е горд на оваа работа и дека Србија ќе им понуди руски вакцини на сите земји во регионот, Европа и светот, додавајќи дека тоа е исклучително важно за фармацевтскиот и здравствениот систем на Србија.

Освен во Србија, производството на руска вакцина започнува и во Аргентина.